Kuru Kimyevi Tozlu Cihazlar

Kuru Kimyevi Tozlu Cihazlar başlığı altında topladığımız yangın söndürme cihazlarının tümünün ortak söndürme maddeleri, çok maksatlı ve teknik olarak bütün yangın türlerinde etkili durduğu yerde bozulmayan, topaklanma yapmayan, rutubetten etkilenmeyen, -80°C ve +80°C ısı değişikliklerinde akıcılık ve söndürme özelliğini muhafaza eden kuru kimyevi tozdur.Her türlü yangın riski taşıyan ortamlarda yüksek söndürme etkisi, yangını boğma, radyasyon yalıtımı ve kimyasal yanma reaksiyonunu kırma etkisiyle güvenle kullanılabilinir.Bu tozların klinik deneylerde yapılan incelemelerde insan sağlığını tehdit eden hiç bir bulguya rastlanmamıştır.Kuru Kimyevi Tozlu Cihazlar, Sürekli Basınçlı, Dıştan Kartuşlu ve İçten Kartuşlu olmak üzere üç tipte üretilmektedir. Kullanıldıktan sonra çevrede atık bıraktığı için genellikle elektronik cihaz bol bulunan bölgelerde kullanımını tavsiye etmemekteyiz.

 
 
Karbondioksitli Cihazlar

Karbondioksit Gazlı Yangın Söndürücüler; B sınıfı, özellikle parlayabilen sıvılar ve yangın kaynağı olan elektrik alevlenmesine karşı özellikle kapalı alanlarda kullanımı uygun olan cihazlardır. Cihazın içinde bulunan %99,9 saflıkta ve -78°C karbondioksit yangın esnasındaki Oksijen oranını düşürerek ve alanı soğutarak söndürme sağlar.Elektronik donanımların bulunduğu alanlardaki cihazlara sirayet etmez. Kuru Kimyevi Tozlu cihazlar gibi kalıcı ve zor temizlenen atık madde bırakmaz, bıraktığı atık kuruyarak kaybolur.

 
 
Köpüklü Cihazlar

Köpüklü Yangın Söndürücüler; AB sınıfı yangın riski taşıyan ortamlarda güvenle kullanılabilir.Çok amaçlı AFFF tipi köpükler, özellikle B sınıfı(Akaryakıt) yangınlara müdahalelerde etkin rol oynar.Cihaz Özel köpük yapıcı nozulları sayesinde, içinde bulunan su ve köpük konsantresini alevlenmenin üzerine püskürtür, Yanan sıvının öz kütlesinden hafif olan köpük yanan yüzey üzerinde film tabakasına benzer bir örtü teşkil ederek yayılır ve kaplar.Kullanıldıktan sonra atık bırakan bu cihazlar özellikle dış alanlarda kullanılmalıdır.Muhteviyatının insan sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

 
 
Sulu Cihazlar

Sulu Yangın Söndürücüler; A sınıfı(Kağıt, Saman, Odun, Kömür, tekstil ürünleri, Mobilyalar vs. gibi genellikle organik kökenli, geç tutuşan ve yandıktan sonra atık bırakan katı maddeler) yangın riskleri taşıyan ortamlarda kullanılır. Süper sprey ve Full jet modelleri ile oluşturdukları su perdesi, kullanıcıya güvenli bir ortam sağlar. Suyun soğutucu ve boğma etkisi, bu maddenin etkin ve vazgeçilmez bir söndürme ajanı olmasını sağlamıştır.Bu cihazlar üretildikleri malzemelerden dolayı elektrik akımına karşı yalıtımlı olmasına rağmen, söndürme maddesinin özelliğinden kaynaklanan iletkenlik özelliğinden dolayı Elektrik akımlarına püskürtülmemesi önemle belirtilir.

 
 
Halokarbonlu Cihazlar

Halokarbonlu(HCFC) yangın söndürücüler; BC yangın sınıfları için uygun olmakla beraber özellikle elektronik cihazların yoğun olduğu(Santraller, Server Odaları, İlaç Fabrikaları, Hijyen’in esas alındığı işletmeler, laboratuarlar, ameliyathaneler) alanlarda güvenle kullanılabilinir. Çevre dostu HCFC gaz karışımları ile üretilmiş ve halojenleştirilmiş hidrokarbonlar, Ozonosfer’e zarar vermeyen(Clean Agent) Yangın söndürme ajanıdır.

 
 
Otomatik Püskürtmeli Yangın Söndürücü

Bu tip cihazlar, çok sık girilmeyen bölgelerde kullanılmaktadır.Jeneratör odası, sistem odası, arşivler, kazan daireleri gibi.Ortam ısısı 68°C’ ye geldiğinde cihazın ucunda bulunan sprinkler ağzı patlar ve içindeki muhteviyatı dışarı doğru püskürterek 4m çapında bir daire içinde bulunan yangını söndürür.Kuru Kimyevi Tozlu veya HCFC gazlı olarak iki çeşitte 6kg ve 12kg olmak üzere üretilir.Montajı çok kolaydır ve 2 yıl garantilidir.

 
 
250-500kg Römorklu Söndürücü

Gövde 6mm paslanmaz çelikten, ayarlı basınç tertibatı, kolay kullanımlı çalıştırma vanaları, hassas manometre, 2 adet 20şer metre müdahale hortumu, aşırı basınç emniyet tertibatı, 150 Bar çalışma ve 300 Bar test basıncına dayanıklı itici silindiri ile yüksek söndürme kapasitesine sahip bir cihazdır.Araca montaj çengeli, yükseklik ayarlı ön tekerlek, sabitleme destekleri, el freni tertibatı bulunmaktadır.

 
 
Yangın Köşesi

1 Ad. Sehpa
2 Ad. Kanca
2 Ad. Kazma
2 Ad. Kürek
2 Ad. Balta
6 Ad. Kova